„Nasz Dziennik” nr 247, 21 – 22 października 2000
Pan Prof. dr hab. Jerzy Buzek
Z PUBLIKACJI
Sekretariat SOS
Dla Radia Maryja
ul. Żwirki i Wigury 80
87-100 Toruń
Pan Prof. dr hab. Jerzy Buzek
Szanowny Panie Premierze!
Sekretariat Komitetu SOS dla Radia Maryja, w osobach poseł Anna Sobecka, prof. dr hab. Ryszard Bender, dr Jan Szafraniec, kieruje do Pana to pismo z prośbą o szczegółowe rozpatrzenie i okazanie pomocy Radiu Maryja, które nadal znajduje się w trudnej sytuacji. Polska Agencja Prasowa doniosła 18 października br., że p. Juliusz Braun, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Warszawie, wysłał do Pana Premiera skargę na Ministra Łączności. Zarzuca on Ministrowi Łączności, iż przyczynia się on do opóźnienia w Polsce radiowego procesu koncesyjnego, nie przysyłając mu swego stanowiska wobec przekazanego Ministrowi projektu ogłoszeń o częstotliwości dla sieci Radia Zet i RMF FM. A na przełomie maja i czerwca 2001 r., pisze przewodniczący KRRiT, kończą się dotychczasowe koncesje, rozpoczyna się nowy proces koncesyjny. Pan Przewodniczący Juliusz Braun prosi Pana Premiera o szybką interwencję u Ministra Łączności w tej sprawie, dotyczącej dwu wymienionych wyżej rozgłośni radiowych.
Pan przewodniczący KRRiT Juliusz Braun swoją troską nie obejmuje trzeciej niepaństwowej rozgłośni w naszym kraju, mianowicie Radia Maryja. Otrzymało ono w tym samym czasie, 23 czerwca 1994 r., taką samą ogólnopolską koncesję jak Radio Zet i RMF FM, z tym że do dziś nie w pełni zrealizowaną przez KRRiT. Nadal jedynie katolickie radio ogólnopolskie, Radio Maryja, odbierane jest (według stanu z września br.) monofonicznie zaledwie na obszarze 87,0 proc. powierzchni Polski, RMF FM obejmuje monofonicznym odbiorem 95,5 proc., Radio Zet 96,3 proc. Stereofoniczny zasięg krajowy Radia Maryja wynosi tylko 58,5 proc., Radio Zet 78,3 proc., RMF FM 81,3 proc. Tak więc mimo zbliżania się nowego procesu koncesyjnego w połowie przyszłego roku, dotychczasowa koncesja Radia Maryja nie została w dużej mierze zrealizowana, a o jej przyszłych możliwościach w nadchodzącym nowym procesie koncesyjnym ze strony KRRiT głucho.
Pan Przewodniczący Juliusz Braun nie przesłał dotąd do Ministra Łączności projektu sieci przewidywanej w nowym procesie koncesyjnym dla Radia Maryja. Dokonał tego wyłącznie w odniesieniu do Radia Zet i RMF FM. Pan przewodniczący Juliusz Braun faworyzuje więc nadal wymienione dwie ogólnopolskie rozgłośnie laickie, dyskryminuje Radio Maryja.
Panie Premierze! Przyszłość Radia Maryja z woli przewodniczącego KRRiT zawisła w próżni, nie są znane ani Radiu Maryja, ani opinii publicznej, także Ministerstwu Łączności plany KRRiT dotyczące jedynej ogólnopolskiej radiostacji katolickiej, jaką jest Radio Maryja. Stąd też i my, w imieniu Komitetu SOS dla Radia Maryja, kierujemy do Pana Premiera skargę, ale nie na Ministra Łączności a na przewodniczącego KRRiT p. Juliusza Brauna. Uważamy, że w relacjach koncesyjnych z Ministerstwem Łączności pomija on sprawę przyszłości nowego procesu koncesyjnego dla Radia Maryja. Nie przesyła KRRiT Ministrowi Łączności projektu ogłoszeń o częstotliwości dla tego radia, dbając wyłącznie o dwie laickie rozgłośnie w Polsce, Radio Zet i RMF FM. Uważamy, Panie Premierze, że Minister Łączności powinien natychmiast zażądać dosłania projektu sieci dla Radia Maryja. Dopiero po łącznym rozpatrzeniu przyszłych projektów koncesyjnych, będzie on mógł zająć stanowisko i przekazać je przewodniczącemu KRRiT. Inne działanie, w szczególności to, którego domaga się obecnie pan Juliusz Braun od Ministra Łączności, oznaczać będzie dalsze dyskryminowanie Radia Maryja i zagrozi Radiu Maryja w przyszłym procesie koncesyjnym, naruszając zasadę równości stron przy rozpatrywaniu wniosków. Z mocy art. 6, ust. 2 pkt. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, projektowanie kierunku polityki państwa w dziedzinie radiofonii i telewizji, przewodniczący KRRiT może dokonywać tylko w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów. Zwracamy się więc do Pana Premiera, aby Pan skargę przewodniczącego KRRiT, Juliusza Brauna dotyczącą Ministra Łączności oddalił jako bezzasadną. Uwzględnienie jej bowiem wiązałoby się z uprzywilejowaniem dwu ogólnopolskich rozgłośni laickich: Radia Zet i RMF FM, a tym samym z dyskryminacją obecną oraz przyszłą Radia Maryja. Podstawowa zasada równości wszystkich ogólnopolskich nadawców radiowych nie może być przez KRRiT nadal łamana, ograniczana do dwu z nich: Radia Zet i RMF FM. Ufamy, że Pan Premier, korzystając ze swoich ustawowych uprawnień, do tego nie dopuści.
Wyrażając wolę ponad siedmiu milionów Polaków z kraju i z zagranicy, skupionych, poprzez pisemnie nadesłane deklaracje, w Komitecie SOS dla Radia Maryja, chcemy wierzyć, że Pan Premier nie dopuści do dyskryminacji Radia Maryja. Mamy nadzieję, że Pan Premier oddali skargę przewodniczącego KRRiT Juliusza Brauna. Nie można bowiem się zgodzić, w żadnym wypadku, by Minister Łączności rozpatrywał projekt KRRiT, dotyczący przyszłego procesu koncesyjnego tylko dla Radia Zet i RMF FM, z wyłączeniem Radia Maryja. Radio Maryja w przyszłorocznym procesie koncesyjnym winno otrzymać te same możliwości jako katolicka rozgłośnia ogólnopolska, które jak dotąd obejmują wyłącznie laickie: Radio Zet i RMF FM. Liczymy na zrozumienie ze strony Pana Premiera, w tej tak ważnej dla Polaków i Kościoła sprawie.
W imieniu podanych wyżej osób, stanowiących Sekretariat Komitetu Ratowania Radia Maryja – SOS dla Radia Maryja – z wyrazami głębokiego poważania i nadzieją
Ryszard Bender