„Głos” nr 85, 10 maja 1999
Spełnione żądania Sultanika

Z PUBLIKACJI

Oświęcim: konsekwencje ustawy o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady.
Spełnione żądania Sultanika

Działania przedstawicieli Rządu RP, którzy wywarli ogromną presję na Posłów i Senatorów w celu szybkiego przyjęcia szkodzącej interesowi narodowemu ustawy o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady – były tematem spotkania w Oświęcimiu z posłem A. Macierewiczem i prof. R Benderem. Ustawa ta po wielu poprawkach i kilku zmianach swej nazwy, została ostatecznie przyjęta przez Sejm RP w dniu 7 maja br.

Spotkanie Społecznego Komitetu Na Rzecz Obrony Praw Mieszkańców Miasta i Gminy Oświęcim odbyło się w Oświęcimskim Centrum Kultury w sobotę dnia 8 maja 1999 roku.

Ustawą tą, zawieszającą m.in. konstytucyjne prawa własności, a także potwierdzająca wyrzeczenie się przez Sejm RP równoprawnej ochrony pamięci ofiar hitlerowskich i stalinowskich, Rząd RP i większość parlamentarzystów spełniła żądania Kalmana Sultanika – wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Rady Muzeum Oświęcim-Brzezinka i wiceprzewodniczącego Światowego Kongresu Żydów (chodzi o to, aby decyzje w sprawie strefy ochronnej obozu oddać władzom centralnym). Wszyscy polscy parlamentarzyści zostali o tym fakcie pisemnie poinformowani przez nasz społeczny komitet w dniu 11 marca br. Obywatele RP mogą być więc zdziwieni nadmierną uległością tak znacznej części Rządu i Parlamentu RP dla żądań przedstawicieli Światowego Kongresu Żydów. W ten sposób naruszone zostały polskie prawa narodowe poprzez fakt ochrony pamięci pomordowanych Żydów i brak ochrony pamięci Polaków pomordowanych zarówno przez Niemców, jak i przez komunistów w ich własnym kraju! Ta uległość bardzo szkodzi Polsce i Polakom. Pan prof. Bender uznał za prawidłowe, że środowiska żydowskie dbają o swoje interesy. „My Polacy jednak też musimy o nie zadbać. Z większym zdecydowaniem i zaangażowaniem! Nikt za nas przecież tego nie zrobi!”

Pan poseł Macierewicz ujawnił zebranym fakt popełnienia w czasie debaty w Sejmie istotnego błędu proceduralnego, który zapewne będzie stanowił podstawę do złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uchylenia tej ustawy. Uzmysłowił również mieszkańcom Ziemi Oświęcimskiej, jak duży wpływ miały ich akcje protestacyjne przeciw tej ustawie na ustępstwa ze strony Rządu RP.

Pan prof. Bender zwrócił również uwagę na konsekwencje wprowadzenia tej ustawy w życie. Realizator zapisów tej ustawy – Wojewoda Małopolski – będzie mógł podejmować decyzje sprzeczne z interesem społeczności lokalnych. Dlatego należy dokładnie obserwować jego dalsze działania w utworzonych „strefach ochronnych”. Niewykluczone, że będą musiały być podjęte dalsze protesty mieszkańców w obronie ich interesów.

Poruszona została również kwestia Krzyża Papieskiego na „Żwirowisku” w Oświęcimiu. Pan prof. Bender wyraził nadzieję, że Rząd RP, zgodnie z zapewnieniami Pana Premiera Jerzego Buzka, nic dopuści do usunięcia tego symbolu wiary Polaków.

Na zakończenie spotkania pan poseł Macierewicz zaapelował o konsekwentne wprowadzanie zasady minimum sprawiedliwości, tj. „za złe karać, za dobre nagradzać”.

JANUSZ MARSZAŁEK