„Głos” nr 47, 28 – 29 kwietnia 1997
W obronie Radia Maryja. Przeciw laicyzacji Polski

Z PUBLIKACJI

Stowarzyszenie Ochrony Radiosłuchacza i Telewidza otrzymuje często opinie krytyczne dotyczące telewizji i radia publicznego, a także komercyjnych rozgłośni telewizyjnych i radiowych. Głosy te są szczegółowo analizowane i uwagi przekazywane rozgłośniom i opinii publicznej w Polsce.

Jak dotąd „Radio Maryja”, należące do oo. redemptorystów, a kierowane przez o. dyrektora Tadeusza Rydzyka, w licznych spostrzeżeniach przesyłanych do SORT, nie spotkało się z krytyką. Odwrotnie, wypowiedzi związane z Radiem Maryja napływające do SORT, a jest ich wiele, odnoszą się do tej rozgłośni z szacunkiem, uznaniem, często entuzjazmem. Jej dyrektor, o. Tadeusz Rydzyk, nazywany bywa postacią charyzmatyczną. Wypowiadają się w ten sposób nie tylko ludzie wierzący, ale też indyferentni religijnie, czasami prawosławni, protestanci, karaimi. Stwierdzają oni wszyscy, że Radio Maryja przybliża im nie tylko prawdy wiary chrześcijańskiej, ale uczy również ich dzieci moralności indywidualnej i społecznej, w przeszłości przez komunistów wypaczanej, dzisiaj przez nich i środowiska liberalne propagującej w środkach masowego przekazu brutalność, a nawet zbrodnie.

Docierają do SORT głosy, że Radio Maryja, jako jedyne w Polsce, umożliwia eksponowanie poglądów środowisk chrześcijańsko-społecznych i narodowych w sprawach wiary i Ojczyzny, w innych rozgłośniach publicznych i komercyjnych eliminowanych, pod wpływem ugrupowań o proweniencji komunistycznej, które znowu przejęły rządy w Polsce. Tylko w Radio Maryja wyrażane są obawy wielu środowisk katolickich związane ze zbliżającym się referendum konstytucyjnym. Radio Maryja umożliwia więc, chociaż w ograniczonym zakresie, gdyż nie ma takiego zasięgu jak radio publiczne, radio Zet i RMF, zaistnienia pluralizmu ideowego w eterze. Są opinie, że bez tego radia maryjnego, mielibyśmy w Polsce monotonię radiową i panowałby całkowity monopol niechętnych Kościołowi i tradycji narodowej, laickich rozgłośni ogólnopolskich. W relacjach napływających do SORT ma miejsce jednogłośne przekonanie, że fenomen Radia Maryja związany jest z osobą jego założyciela i dyrektora tej katolickiej rozgłośni.

Pojawiają się więc w licznych wypowiedziach kierowanych do SORT wyrazy głębokiego żalu, że Radio Maryja nie jest w pełni doceniane w części Kościoła hierarchicznego w Polsce, mimo że cenią je milionowe rzesze Polaków oraz wielka liczba duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego. W szczególności wywołuje ból ostra krytyka tego radia widoczna w wypowiedziach J. E. Ks. Bpa Tadeusza Pieronka. Ból ten zwiększa fakt, że krytyczne wypowiedzi Ks. Bpa Tadeusza Pieronka wyrażane są prawie z reguły nie w rozgłośniach kościelnych lecz w rozgłośniach laickich, wrogich Kościołowi, w większości programów oraz na łamach pism o proweniencji post PZPR-owskiej, czy też w „Gazecie Wyborczej”, przecież nie entuzjazmującej się Kościołem i hierarchią kościelną w Polsce. Wszystkie te media za największego wroga ich programu – szybkiej laicyzacji Polski – uznają Radio Maryja i jego dyrektora o. Tadeusza Rydzyka. To wynika z większości opinii napływających do SORT.

Naturalnie, gdy do SORT dotrą głosy odmienne od powyższych, krytyczne względem Radia Maryja, SORT przekaże je temu radiu, władzom kościelnym i opinii publicznej. Dotąd SORT otrzymuje wyrazy uznania dla Radia Maryja, jego zespołu redakcyjnego i dyrektora o. Tadeusza Rydzyka.

Prof. dr hab.
Ryszard Bender
przewodniczący SORT