31 posiedzenie Senatu w dniu 15 stycznia 1993 r.

PRZEMÓWIENIA SENACKIE

Senator Ryszard Bender:

Panie Marszałku! Tak się składa, że w dyskusji toczonej w tej izbie na temat Regulaminu Senatu opowiem się za zdaniem pana senatora Połomskiego, a nie mojego kolegi z jednej ławy senatora Andrzejewskiego. To pierwsze stanowisko wydaje mi się merytorycznie istotne i zasadne.

Naturalnie byłoby rzeczą dobrą, gdybyśmy się starali w tej izbie ujmować możliwie ponadpolitycznie pewne rzeczy. Ale to jest pium desiderium, to jest pobożne życzenie. Słyszeliśmy, polityka przenika wiele naszych działań i struktur.

W związku z tym, gdy zmienimy skład Konwentu Seniorów, gdy zamiast przedstawicieli, przewodniczących klubów, wejdą przewodniczący komisji, sytuacja będzie ta sama, a nawet pogłębi upolitycznienie. Uzasadniam to.

W tej chwili z każdego klubu jest jedna osoba, natomiast gdy konwent stanowić będą przewodniczący komisji, w tych komisjach znajdzie się więcej przedstawicieli danego klubu. Wiemy, że są kluby, które mają przewodniczących dwóch, trzech komisji. A więc absolutnie nie odpolitycznimy, żeby użyć takiego wyrazu, a odwrotnie, jeszcze bardziej upolitycznimy ten Konwent Seniorów. Chyba żebyśmy dokonali nowego wyboru przewodniczących komisji bacząc, ażeby każdy klub miał przynajmniej jednego, a w innych komisjach, żeby przewodniczący byli spoza klubów. Mówię to, mając tę szczęśliwą czy nieszczęśliwą okoliczność, że nie jestem obecnie związany z żadnym klubem. Uważam jednak, że jeśli przedstawiciele klubów nie mieliby możliwości zasiadania w Konwencie Seniorów, wypaczałoby to prace Senatu na przyszłość.

Od polityki nie uciekniemy i jeśli nie będziemy jej „robili” w tym składzie w Konwencie Seniorów, to boję się, że z większym natężeniem ta sprawa wyjdzie przy nowej konstrukcji Konwentu Seniorów. Byłbym za utrzymaniem status quo ante. To jest lepsze, bo będzie przynajmniej po jednym przedstawicielu klubów, a nie po kilku, bo jak powiedziałem, ugrupowania mają nieraz kilku przewodniczących danych komisji.

Druga sprawa, szczegółowa zupełnie. Nie rozumiem, dlaczego w tej chwili będziemy zmieniali zapis o tym, że marszałek Senatu nie zwołuje posiedzenia Senatu, że robi to prezydium.

(Senator Edward Wende: Konstytucja mówi.)

Konstytucja mówi? No, chyba że rzeczywiście taka sytuacja ma miejsce i jesteśmy zdeterminowani aktem wyższym, chociaż nie jest to najlepiej, bo skoro mamy marszałka, on powinien zwoływać, on nam tutaj przewodniczy. Skończyłem, dziękuję.

(…)

Senator Ryszard Bender:

Panie Marszałku!

Moje oświadczenie dotyczy sprawy, którą rozpatrywaliśmy w połowie ubiegłego roku. Chodziło nam wówczas o zniżki przy korzystaniu ze środków transportu i komunikacji. Może niektórzy z państwa przypominają sobie, że postawiłem wówczas wniosek, aby nauczyciele, którzy nie należą do najlepiej uposażonej grupy ludności, mogli mieć tę samą zniżkę, z jakiej korzystają uczniowie. W przeciwnym wypadku jest to wręcz niepedagogiczne, nie chcę powiedzieć demoralizujące, że uczniowie korzystają z możliwości zniżek we wszystkich środkach komunikacji, w pociągach osobowych, pośpiesznych, ekspresowych, a ich nauczyciele tylko z pociągów osobowych.

W dyskusji uważano wówczas, że ministerstwo czy dyrekcja kolei załatwi to w ten sposób, że przynajmniej będzie odliczana od ceny biletu do pociągów pospiesznych czy ekspresowych tyle, ile wynosi zniżka przy kupowaniu biletu do pociągu osobowego. Praktyka jest inna. Sygnalizowano mi, że można kupić zniżkowy bilet tylko na pociąg osobowy, jeśli natomiast kupuje się bilet na pociąg ekspresowy czy też pośpieszny, trzeba kupować cały bilet, bez odliczenia tej zniżki.

To jest chyba pomieszanie materii. Dlatego zwracam się, chociaż to nie jest interpelacja, do odpowiednich władz, do dyrekcji kolei, do ministerstwa, żeby to uwzględniono. Nauczyciele nie należą do grupy osób o lukratywnych dochodach. Powinniśmy zrozumieć tę sytuację, tym bardziej że, powtarzam, nie jest dobrze, jeśli uczniowie mają wyższe zniżki, a nauczyciele, ich wychowawcy, mogą korzystać jedynie ze zniżek na pociągi osobowe. Należy tę sprawę rozpatrzyć i w związku z tym składam to oświadczenie.