V sesja Sejmu – 26 posiedzenie z 19 listopada 1987 r.
Powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich.
PRZEMÓWIENIA SEJMOWE
Poseł Ryszard Bender
Panie Marszałku! Pragnę zapytać Prezydium Sejmu, czy kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich Prezydium nie mogło wskazać wcześniej i powiadomić posłów nie w przeddzień głosowania. Już nie myślę o takim luksusie, jak przekazanie nazwiska kandydata środkom masowego przekazu. Mówimy o jawności, chcemy nawiązywać do rozwijanej za miedzą glasnosti, a czynimy co innego. Prezydium Sejmu zaskakuje Izbę swoją późną propozycją. Nie chcę nazywać tego, nie nazywam – lekce traktowaniem, przynajmniej mnie, nie wiem, jak odczuwają to inni posłowie. Ale muszę uznać fakt ten za przejaw woluntaryzmu Prezydium Sejmu czy też któregoś z wpływowych lobby politycznych.
Nie można, nie należy – moim zdaniem – traktować nas posłów jak pionków na szachownicy, którzy każdy ruch graczy pokornie przyjmą.
Po drugie – prosić chcę również Prezydium Sejmu o informację, o ile nie jest to tajemnicą, czy rozważano inne kandydatury niż nam przedstawiona na chwilę przed wyborem. Jeśli tak – to jakie.
Po trzecie – pytam dlaczego Prezydium Sejmu nie uważało za właściwe zgłoszenie kilku kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich, by posłowie mogli wybrać jednego. Podstawę demokracji stanowi możność wyboru. Ustawa z 15 lipca br. nie stoi przecież na przeszkodzie. Skończyłem, Panie Marszałku.
Marszałek:
Prezydium Sejmu rozpatrywało kandydaturę prof. Ewy Łętowskiej po uprzednich konsultacjach i rozmowach z różnymi kandydatami, których część odmówiła, nie chcąc podjąć się tej odpowiedzialnej funkcji. Prezydium Sejmu uznaje, że przedstawiona osoba, zgodnie z tym co już powiedziałem, w pełni spełnia wymogi przewidziane ustawą.(…)
W związku z tym przystępujmy do głosowania.
(Poseł Ryszard Bender: Chciałbym jeszcze zabrać głos, był formalny wniosek posła Piechoty)
Tak. Najpierw jest wniosek Prezydium Sejmu i w tej kolejności zgodnie z regulaminem Sejmu postępujemy. Myślę, że nas regulamin Sejmu, który przyjęliśmy, obowiązuje.
Prosiłbym również, żeby w ramach demokracji, którą w Sejmie bardzo szanujemy, także przestrzegać zasad kultury politycznej i kultury ludzkiej.
Przypominam, że zgodnie z art. 31 i 79 ust. 1 regulaminu – Sejm powołuje Rzecznika Praw Obywatelskich bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.
Stwierdzam, że w posiedzeniu bierze udział wymagana liczba posłów.
Przystępujmy do głosowania.
Proponuję podjęcie przez Sejm następującej uchwały.
„Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich – powołuje obywatelkę Ewę Łętowską na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich”.
Kto z Obywateli Posłów jest za przyjęciem uchwały zechce podnieść rękę?
Dziękuję.
Za przyjęciem głosowało 254 posłów. Kto jest przeciw?
Jeden głos – poseł Męclewski.
Kto się wstrzymał od głosowania? 47 posłów.
Stwierdzam, że Sejm powołał obywatelkę Ewę Łętowską na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. (Oklaski)